چگونه زبانی جدید را سریع یاد بگیریم؟

یادگیری یک زبان جدید می تواند سخت باشد، اما اگر شما از تکنیک هایی خاص استفاده کنید،یادگیری سریع هر زبانی امکان پذیر است.هیچ راه جادویی و عجیبی وجود ندارد، با مقداری تلاش و تمرین مستمردر کمترین زمان می توانید یاد بگیرید.

بخش اول:
از اصول اولیه شروع می کنیم.
۱- شیوه یادگیری خودتان رابدانید:
تنها ترین و مهم ترین چیزی که وقتی یادگیری زبانی جدید را شروع می کنید باید بدانید شیوه یادگیریتان می باشد. در واقع هرکس به شیوه متفاوتی یاد میگیرد بخصوص در بحث یادگیری زبان. مثلا شما باید بدانید که آیا از راه تکرار بهتر یاد می گیرید یا از راه نوشتن کلمات و یا گوش دادن.
مشخص کنید که به کدام شیوه بهتر یاد میگیرید. (تصویری ، صوتی ، پویا )
برای مشخص شدن این مسئله کلماتی را از زبان مورد علاقه خود انتخاب کرده و چندین بار آنها را بخوانید اگر توانستید روز بعد آنها را بخاطر آورید احتمالا روش یادگیری تصویری مناسب شماست ، در غیر اینصورت از کسی بخواهید کلمات را برای شما چندین بار بخواند بدون این آنها را به شما نشان دهد،اگر روز بعد بتوانید آنها را به یا آورید احتمال زیاد شیوه یادگیری صوتی مناسب شماست ، اگر که این را هم جواب نداد دو کلمه را بخوانید و بنویسید، آنها را با صدای بلند بخوانید و از کسی هم بخواهید آنها را برای شما بخواند و شما گوش دهید و خاطره و احساسات را با آنها همراه کنید اگر بتوانید روز بعد آنها را بخاطر آورید احتمالا شیوه ی یادگیری پویا مناسب شماست.
اگر قبلا زبانی را یادگرفته اید، سعی کنید بخاطر آورید که کدام راه بهتر برای شما عمل کرده است؟ چه راه هایی مفید نبوده است؟ وقتی این مورد را مشخص کردید شما برای شروع یادگیری زبانی جدید آماده اید.

۲- تلفظ صحیح را یاد بگیرید:
اگر زبانی حروف الفبای مشابه با زبانی دیگر دارد لزوما مشابه تلفظ نمی شوند.( برای مثال فرق بین تلفظ حرف «ض» در زبان عربی و فارسی.)
۳- به گرامر توجه کنید:
در کنار یادگیری واژگان یک زبان ،گرامر نیز اهمیت زیادی دارد. اگر به گرامر توجه کافی نداشته باشید ،مکالمه شما غیر قابل درک و نامفهوم است.
به ساختار زبان و نحوه ی کاربرد آن توجه کنید . زمانی که شروع به یادگیری کلمات مختلف می کنید ، مسلط بودن به گرامر و ساختار زبان در فهم کاربرد و ارتباط کلمات باهم به شما کمک خواهد کرد.
فرم عبارات سوالی، جملات مثبت و منفی را یاد بگیرید.( با استفاده از ۲۰ فعل پر کاربرد باقاعده و بی قاعده در زمان های گذشته ، حال و آینده)

۴- روزی ۳۰ کلمه حفظ کنید:
با این روش می توانید طی ۹۰ روز حدود ۸۰ درصد کلمات یک زبان را یاد بگیرید.در صورت امکان با لغات مشترک شروع کنید . ۵۰ درصد یادگیری زبان حفظ کردن است که راه های زیادی برای آن وجود دارد.
میتوانید نوشتن هر کلمه را ۱۲ بار تمرین کنید که باعث می شود به استفاده از آن کلمه عادت کنید.
سعی کنید با کلمه جملات متنوع و مختلف بسازید.این کار به تمرین کلمات و حفظ کردن آسانتر کلمات کمک می کند.
از تمرین کردن مجدد کلماتی که قبلا حفظ کرده اید غافل نشوید.اگر آنها را تمرین نکید فراموش می شوند.

۵- حروف الفبا را تمرین کنید:
وقتی زبانی را یاد می گیرید که الفبای متفاوتی دارد باید بدانید که حروف الفبا به چه شکلی هستند و چه عملکردی دارند.
از تصویر سازی ذهنی برای هر حرف و صدایش استفاده کنید، با این روش شکل حروف و صدایشان راحتر برای مغز شما قابل حفظ کردن می شود.
همچنین ممکن است نیاز داشته باشید که خود را با فرم نوشتاری از چپ به راست و یا از بالا به پایین صفحه عادت دهید ، ابتدا با متن های ساده و بعدا با متون سخت تر مثل کتاب ها و روزنامه ها این کار را تمرین کنید.

بخش دوم

۱- مهارت شنیدن:

به زبان مورد نظر گوش دهید، می توانید این کار را با تماشا کردن فیلم ها و برنامه های تلویزیونی انجام دهید، در خلال دوره های آموزشی ، موسیقی برای حفظ کردن لغاتی که می خواهید یاد بگیرید می تواند کمک کننده باشد.

اما گوش دادن به تنهایی کافی نیست ، شما باید کلمات را تکرار کرده و خودتان آن ها را تکرار کنید.

 • متد سایه : اکثر افرادی که چندگ زبانه هستند این تکنیک را مفید می دانند. هدفون را در گوشتان گذاشته و بیرون روید. در حالیکه به زبان گوش می دهید سریع قدم زده و همزمان با قدم زدن سریع چیزهایی را که می شنوید با صدای بلند تکرار کنید.

تکرار تکرار تکرار . با این روش با زبان ارتباطی پویا برقرار خواهید کرد و بر آموزش تمرکز می کنید.

 • از کتاب های صوتی یا دروس آموزش زبان صوتی استفاده کنید. این کار را می توانید در حین رفت آمد های روزانه و یا هنگام قدم زدن در پارک هم انجام دهید که تا حد زیادی به پیشرفت مهارت شنیداری کمک می کند.

هر ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه به عقب برگشته و دو باره گوش دهید تا مطمئن شوید مطالب را کاملا درک کرده اید. گاهی ممکن است لازم باشد یک دوره آموزشی را بیش از یک بار گوش دهید تا به همه ی نکات آن مسلط شوید.

 • فیلم ها و برنامه های تلوزیونی را بدون زیر نویس ببینید . سریال ها ، اخبار و یا هر برنامه دیگر را به زبان مورد علاقه تماشا کنید که راهی مفرح و جذاب برای تمرین کردن و افزایش مهارت می باشد.
 • به زبان مورد علاقه خود موسیقی گوش دهید. این هم روشی ساده و مفرح برای یادگیری است که باعث می شود به یادگیری علاقه مند شوید.موقع گوش دادن به کلمات آن توجه کرده و شاید بهتر باشد ترانه های کلاسیک گوش دهید چراکه فهم آنها آسان تر است.

۲- مطالعه کردن :

ابتدا از کتاب های ساده و آسان شروع کنید و وقتی بهتر پیشرفت کردید به سراغ انواع مشکل تر بروید . خودتان را با خواندن بدون دیکشنری به چالش بکشید و به خودتان اجازه دهید کعنی کلمات را مثل حل کردن پازل خودتان بفهمید.اگر تازه به یادگیری زبانی کرده اید بهتر ایت با متون ساده شروع کنید ، کتاب های کودکان برای شروع مناسب هستند زیرا هدف این کتاب ها آموزش خواندن می باشد.

 • کتاب های مورد علاقه خود را به زبانی که می خواهید یاد بگیرید بخوانید؛ اطلاع قبلی شما از محتوای کتاب به شما کمک می کند تا معنی کلمات را تشخیص دهید و به خواندن نیز علاقه مند باشید .
 • مجلات و روزنامه ها را به زبان مورد نظر بخوانید . موضوع مورد علاقه تان را انتخاب کنید. خواندن مجلات راهی مناسب برای یادگیری لغات و اصطلاحات مشترک در متن است. مقالات مجله ها و روزنامه ها موضوعات متنوعی را پوشش می دهند و معمولا به دلیل کوتاه بودن راحتر از خواندن یک کتاب هستند.
 • از یک دیکشنری خوب استفاده کنید؛ وقتی به کلمه جدیدی برخورد کردید آن را در دیکشنری علامت زده و سپس کلمه معنی آن و یک مثال از آن با جمله را در دفترچه ای یادداشت کنید . بعدا این دفترچه را مطالعه کنید ، این کار باعث می شود با این زبان فکر کنید.
 • دیکشنری های مصور برای یادگیری برخی زبان ها مناسب تر هستند به خصوص زبان هایی که کلمات آن معنی های زیادی دارند ، مانند زبان انگلیسی.

۳- مکالمه کنید :

اگر به زبانی که یاد می گیرید حرف نزنید ، به یادگیری بی علاقه می شوید و از یادتان می رود . به دنبال کسی بگردید که با هم تمرین کنید ، کلاس های زبان محل مناسبی برای پیدا کردن این افراد هستند.

 • تعدادی اصطلاح ، ضرب المثل و عبارت را یاد بگیرید و هر قدر که در زبان پیشرفت می کنید اصطلاحاتی را به زبان عامیانه یاد بگیرید. حتی اگر از آن ها زیاد هم استفاده نکنید این کار در درک و فهم مطالب هنگامی که می خوانید و یا می شنوید به شما کمک می کنند.
 • اگر هنوز نمی توانید به خوبی صحبت کنید خجالت نکشید ، این کار مستلزم صرف زمان می باشد.
 • این گام (مکالمه ) بسیار مهم است ، اگر صحبت کردن را تمرین نکنید در زبان روان نخواهید شد. دوستی پیدا کنید که با هم زبان را یاد بگیرید و با هم تمرین کنید .

۴- تمرین کنید:

خودتان را از صحبت کردن در جمع و یا با افراد محلی محروم نکنید . این کار برای افزایش تسلط بر زبان مفید ولازم است. همچنین خجالت نکشید که ببقیه غلط های تلفظتان را تذکر بدهند ، هیچ کس هم چیزی را نمی داند ، انتقادهای سازنده را بپذرید.

  • همچنان به تماشای فیلم ها و برنامه ها ی تلویزیونی ادامه دهید برای مثال اگر به فوتبال علاقه دارید به زبان مورد علاقه تان مثلا اسپانیایی آن را تماشا کنید تا این زبان همیشه در حافظه شما تازه باشد.
 • در زبانی که یاد گرفته اید فکر کنید .
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید